Paviljoens in beeld

Van archieftekening tot VR experiment

24 april t/m 31 mei 2026

Ontwerpen uit de Rijkscollectie voor Nederlandse Architectuur en Stedenbouw komen opnieuw tot leven met behulp van Virtual Reality. Binnen de ontwerpstudio The Virtual Architecture Museum van de TU Delft onderzoeken studenten hoe architectuur, media en geschiedenis samenkomen. Met VR-technieken maken zij de ontwerpen opnieuw beleefbaar.

Paviljoens 

De studenten richten zich op historische voorbeelden van tentoonstellingsarchitectuur en niet gebouwde ontwerpen, waaronder panorama’s, paviljoens en gebouwen van wereldtentoonstellingen. Door analyse en interpretatie worden deze structuren omgezet naar driedimensionale virtuele omgevingen. Zo ontstaan nieuwe manieren om verhalen te vertellen met archiefmateriaal als vertrekpunt.

In de presentatie worden drie projecten uitgelicht:

  • Philips Paviljoen, Wereldtentoonstelling Brussel 1958 – Le Corbusier en Iannis Xenakis
  • Nederlands Paviljoen, Hannover Expo 2000 – MVRDV
  • HAL Paviljoen, Wereldtentoonstelling Parijs 1937 – Hendrik Wijdeveld

The Virtual Architecture Museum (2023–2025)

De ontwerpstudio van de TU Delft vormt een combinatie van ontwerppraktijk en onderzoek. Studenten verdiepen zich in historische referenties en ontwikkelen daarnaast een eigen mediapaviljoen waarin de verhouding tussen virtuele en fysieke ruimte wordt onderzocht. Digitale technieken geven het werk een uitgesproken multimediale en experimentele dimensie.

Opening Paviljoens in beeld – van archieftekening tot VR-experiment
woensdag 29 april van 17.00 tot 19.00 uur bij Bureau Europa.


Als platform voor architectuur en design richt Bureau Europa zich op de wisselwerking tussen
architectuurcultuur, erfgoed en toekomstige ontwerpvraagstukken. In deze tentoonstelling staat de betekenis van archieven centraal: zij bieden niet alleen inzicht in ontwerpprocessen en
historische contexten, maar vormen ook een waardevolle bron van inspiratie voor hedendaagse en toekomstige ontwerppraktijken. In samenwerking met de TU Delft, ontwerpers en het Nieuwe Instituut worden in deze expositie historische paviljoenontwerpen opnieuw tot leven gebracht met behulp van Virtual Reality.

Bezoekers krijgen in de expositie de gelegenheid om deze ontwerpen te ervaren via drie VRinstallaties, aangevuld met diverse studies naar paviljoens. Onder meer het Philips Paviljoen van Le Corbusier en Iannis Xenakis (Brussel, 1958), het Nederlandse paviljoen van MVRDV (Expo 2000, Hannover) en het HAL Paviljoen van Hendrik Wijdeveld (Parijs, 1937) maken deel uit van de presentatie.

De opening wordt om 17.30 uur ingeleid met een lezing en een openingswoord door Dirk van den Heuvel (hoofd Jaap Bakema Study Centre| TU Delft & Nieuwe Instituut) en Eytan Mann Kanowitz (onderzoeker TU Delft ).

Aanmelden graag via info@bureau-europa.nl

Beeld: Wikimedia - Wouter Hagen

Meer informatie en lopende resultaten:
https://virtual-architecture.cargo.site/

Bureau Europa werkt samen met TU delft en het Nieuwe Instituut aan nieuwe tentoonstellingsmodellen en hergebruik van onderzoek en exposities. In dit kader was deze tentoonstelling eerder te zien bij het Nieuwe Instituut. 

Colofon

VR-experimenten in het Archief is tot stand gekomen in samenwerking met de onderzoeksgroep Architecture Archives of the Future (TU Delft), het VR Lab van de Faculteit Bouwkunde (TU Delft) en het Nieuwe Instituut / Jaap Bakema Study Centre. 

TU Delft Architecture Archives of the Future Groep
: Dirk van den Heuvel | Eytan Mann | Alejandro Campos Uribe


VR Lab: Hans Hoogenboom | Thijs Kroft | Diederik van Leeuwen | Jessica Monahan | Ákos Sárkány

Studenten 2024-2025:
 Lianne Bronder | Roos ten Cate | Bisher Ghadri | Deimjanas Gološčiapovas | Sophie Kunst | Evanthia-Maria Vassi | Koen Weber
Studenten 2023-2024: 
Nikoletta Kyprianou | Katarzyna Prokopiuk | Shanice Soeroredjo | Ziyue Yu | Shuyu Zhang 

Nieuwe Instituut
: Stef Dingen | Elena Genesio | Lara Garé | Emily Wijns | Jacob Hoving | Petra van der Ree | Jane Szita | Robin Menheere | Stefan Prins | Lucía Garay 

Met dank aan de Re-Centre werkgroep: 
Eva Lintjes | Frank Verkade | Joke van Brakel | Manuela Zammit | Setareh Noorani | Stefanie Korrel

Data  woensdag 24 april t/m zondag 31 mei 2026
Locatie Bureau Europa, platform voor architectuur en design
Toegang reguliere tarieven